Przejdź do treści

6 oznak obcowania z toksyczną osobą

Toksyczne osoby istnieją na świecie. Część z nich nie zdaje sobie sprawy z tego, że wyrządzają innym krzywdę, część trzyma władzę, żeby wykorzystać ją na swoją korzyść.

Toksyczne osoby grają ofiary

Każdemu z nas czasem przydarza się jakiś mniejszy czy większy problem, bywa że złapiemy „doła” z tego powodu na jakiś czas, ale prędzej czy później jednak znajdziemy rozwiązanie naszego problemu i skierujemy się ku jasnej stronie mocy.

Toksyczne osoby nie biorą odpowiedzialności, za to co się dzieje w ich życiu. Obwiniają ludzi dookoła, okoliczności, generalnie wszyscy są winni, tylko nie oni. Spotykasz osobę, która się przewróciła, pomagasz jej wstać, widzisz, że ma ranę na kolanie. Ona pyta czy możesz ją zawieźć do apteki i czy możesz jej kupić plaster. To tylko prosty przykład oddziaływania takich osób, zrobisz dla niej jedną rzecz, za chwilę pojawia się kolejna i kolejna, sprawdzają, ile jesteś w stanie dać od siebie, czasu, energii i pieniędzy. Często „odwracają kota ogonem”, gdy chcesz jakąś sytuację z nimi wyjaśnić. To ty na końcu czujesz się winny i gdy zaczynałeś rozmowę uważałeś, że należą ci się przeprosiny, teraz sam przepraszasz, bo tak zostałeś „wkręcony” w poczucie winy. Ty chcesz jedynie dać konstruktywny feedback, a ta osoba reaguje defensywnie i zaczyna Cie atakować. Jeżeli ten scenariusz jest Ci znany, pewnie masz do czynienia z kimś kto ma tzw. victim mentality – osobowość ofiary.

Nadużycia emocjonalne

Nadużycia emocjonalne lub bardziej wprost przemoc emocjonalna. Spotykasz się z umniejszaniem, czyli to co robisz, to kim jesteś jest do niczego. Są różne formy nadużyć emocjonalnych mniej wprost, czyli bardziej wyrafinowane, i UWAGA! te również prowadzą do depresji, zmieszania, braku motywacji, obwiniania siebie za całą sytuację, niskiego poczucia własnej wartości.

Przemoc emocjonalna często nie jest zamierzona, co nie zmienia faktu, że jest bardzo krzywdząca. Na tę przemoc składa się: krzyczenie, podnoszenie głosu, krytykowanie, zastraszanie, obwinianie, lecz również manipulacja, w tym manipulacja spokojnym głosem, praktyka „cichych dni”. Zastanów się czy nie jesteś w takiej relacji, niby zwykła komunikacja, która wpędza cię w poczucie winy, wstydu lub po prostu czujesz się przy tej osobie niekomfortowo, niepewnie. Czy odnosisz wrażenie, że ta osoba traktuje cie jak dziecko? Czy ta osoba ciągle podważa twoje poglądy, uczucia, sposób myślenia? Czy ta osoba czyni cię winną za wszystkie problemy jakie macie w relacji? Najlepszym rozwiązaniem jest zdystansowanie się do takiej osoby.

Patologiczny kłamca

Każdy z nas czasem kłamie, ale patologiczni kłamcy wynoszą kłamstwo do rozmiarów ekstremalnych. Generalnie kłamią prawie cały czas, głównie po to, aby uchronić swój wizerunek. Są mistrzami manipulacji i potrafią kłamać prosto w twarz, tylko po to, żeby ci zaimponować. Nie zawsze jednak ich kłamstwa mają jakiś konkretny cel, czasem robią to dlatego, że mogą i nie stanowi to dla nich żadnego problemu. Obcowanie z takimi osobami, może spowodować, że będziesz się czuć oszukany, zdradzony, czy też w poczuciu funkcjonowania w jakiejś paranoi. Część patalogicznych kłamców mogą zwiastować bardziej poważne zaburzenia typu: zaburzenia osobowości borderline, narcystyczne zaburzenie osobowości itd… Tego typu zaburzenia wymagają specjalnej opieki medycznej i mogą stać się niebezpieczne, jeśli nie znajdą odpowiedniego traktowania. Czy znasz patologicznego kłamcę? Zadaj sobie te kilka pytań: Czy znasz kogoś kto kłamał kilka razy? Czy ktoś w twoim otoczeniu ciągle kłamie o małych nie znaczących rzeczach i tych większych?

Toksyczne osoby poszukują kontroli

Są doskonałymi manipulatorami i bardzo sprytnie potrafią ukryć swoje prawdziwe intencje. Próbują cię kontrolować, chcą wiedzieć gdzie i z kim jesteś. Ekstremalne przypadki to narcystyczne zaburzenia osobowości lub socjopaci, którzy są totalnie nie zdolni do zauważenia swojego negatywnego zachowania. Ich zachowania będą się przejawiać w tzw. kompulsywnym powtarzaniu, jest to cykl toksycznego zachowania. Jeżeli miałaś kontrolujących rodziców, w dorosłym życiu, masz większe szanse do przyciągania osób o podobnych skłonnościach chęci kontroli i manipulacji. Zadaj sobie poniższe pytania: Czy jest ktoś kto musi ciągle wiedzieć, gdzie jesteś? Czy ktoś próbuje zarządzać twoją pracą? Czy ktoś próbuje cię odseparować od twoich bliskich, żeby mieć ciebie tylko dla siebie?

Osoby, które nie respektują granic

Wyobraź sobie, że rysujesz na ziemi linię i prosisz, aby jej nie przekraczać. Te osoby oczywiście ją przekraczają, żeby cię przetestować lub po prostu, aby cię zranić. Niektóre granice są dość jasne w naszym społeczeństwie, są to m.in.: prawo do swobodnej wypowiedzi, do zachowania nietykalności cielesnej, szanowanie czyjejś osobistej przestrzeni. Te osoby przekraczają te granice w formie napastowania, dodatkowo często nie są w stanie same znieść swojej toksyczności, więc spychają ją na kogoś innego. Najlepszym na to przykładem są prześladowcy, którzy chcą cię umniejszyć, zniszczyć ciebie i to co posiadasz. Potrzebują, żebyś poczuł się mały, dzięki czemu oni poczują się duzi. Prześladowanie, mobbing zdarza się w różnych środowiskach, nie tylko w szkole czy pracy. Sprawdź, czy doświadczasz prześladowania: Czy ktoś ciągle wyciąga na światło dzienne twoje słabości? Czy ktoś ciągłe przekracza twoje granice, nawet gdy wyraźnie prosiłeś, aby tego nie robić? Czy ktoś próbuje wkradać się w twoją intymną przestrzeń? Czy ktoś o tobie plotkuje lub cię poniża?

Negatywni ludzie

Każdy z nas czasem ma „doła”. Wyobraź sobie taką sytuację, idziesz na spotkanie w pracy i jesteś w dość dobrym nastroju. Do pokoju wpada negatywny gość, który w krótkim czasie doprowadza do tego, że wszyscy w jego otoczeniu zaczynają się czuć słabo. To są takie osoby, które generalnie widzą świat w ciemnych kolorach, wiecznie niezadowolone, nieszczęśliwe, potrafiące znaleźć problem na każde rozwiązanie. Czy masz do czynienia z takim typem osób? Czy twój nastrój spada podczas interakcji z konkretnymi osobami? Czy znasz osoby, które wciąż opowiadają o czymś okropnym co się wydarzyło w ich życiu lub generalnie jakie życie jest trudne i ich punkt widzenia skupia się na ciemnych stronach życia? Czy masz tendencje, żeby po kryjomu życzyć komuś źle, czy masz tendencje to bycia zazdrosnym, np. z chęci posiadania czegoś co posiada ktoś inny?

Jak możesz radzić sobie z toksycznymi osobami?

  • Wyznaczaj pozytywne granice
  • W sposób asertywny dbaj o swoje uczucia i potrzeby
  • Dystansuj się od osób, które cię umniejszają przez co czujesz się ze sobą gorzej
  • Porozmawiaj z doradcą (terapeutą, psychologiem, coachem) lub po prostu kimś kto będzie miał dystans do tej sytuacji; z kimś do kogo masz zaufanie i wiesz, że ci dobrze życzy, nie narzucając tym samym swojego zdania, a jedynie pokazując inną perspektywę
  • Pamiętaj, że dialog jest najważniejszy. Normalna rozmowa, gdzie czujesz się wysłuchany, gdzie możesz wyrazić siebie, gdzie możesz szczerze powiedzieć co myślisz i możesz dać to też drugiej stronie, wysłuchać, powstrzymać się od ocen, opinii.

Jeżeli emocje w relacji są bardzo silne, polecam artykuł o uwalnianiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.